Kategoria | styczeń, 2009

Tagi: , , , , ,

Chakra Linux: naprawdę przyjazna dystrybucja

Opublikowano 31 stycznia 2009 przez Franek

Często pada pytanie typu “jaki Linux dla początkującego?”, lub “jaka dystrybucja jest łatwa?” I w tedy często pada odpowiedź Ubuntu. Również jestem tego samego zdania, Ubuntu to przyjazna dystrybucja, godna polecenia. Jednak na Ubuntu zaraz po instalacji nie wszystko działa, trzeba zainstalować zamknięte sterowniki np. do Nvidii, obsługę Flash w przeglądarce itp. Nie jednego użytkownika Windows zdziwił by pewnie taki system, jakim jest Chakra Linux. :D Czytaj dalej »

8 komentarzy

Tagi: , , , , , , ,

Conky: wysoko konfigurowalny monitor systemu (nie tylko systemu)

Opublikowano 27 stycznia 2009 przez Franek

Moja nowa konfiguracja Conky.

Ciekawe i godne uwagi konfiguracje Conky.

Wiele razy już słyszałem głosy użytkowników Windows mówiące iż “na linuxa nie ma programów”. W większości przypadków nie znają oni nawet poprawnej pisowni słowa Linux w dopełniaczu :D Mniejsza o to, bo każdy użytkownik Linuksa wie, że programów na Nasz system jest wiele. Jedne są lepsze, inne są gorsze niż ich odpowiedniki z systemu Windows. Są również takie programy ,które są bezkonkurencyjne i nie mają godnych rywali ze strony aplikacji Windows. Dzisiaj postaram się przedstawić jeden z takich programów oraz moją przykładową konfigurację. Czytaj dalej »

10 komentarzy

Tagi: , , , , , , , , ,

Lokalny serwer synchronizacji czasu [NTP]

Opublikowano 27 stycznia 2009 przez Franek

Wprowadzenie – czyli za Wikipedią

NTP – protokół umożliwiający precyzyjną synchronizację czasu pomiędzy komputerami. Wzorcowy czas UTC może pochodzić bezpośrednio z zegarów atomowych lub pośrednio ze specjalizowanych serwerów czasu (ang. Time Server NTP). Protokół NTP jest coraz powszechniej uznawany za światowy standard synchronizacji czasu w urządzeniach teleinformatycznych i telekomunikacyjnych. Ma swoją implementację dla większości współczesnych systemów operacyjnych, z Microsoft Windows NT/2K/XP/2003/VISTA włącznie. Czytaj dalej »

3 komentarze

Tagi: , , , , , ,

Instalacja Wifi Atheros AR5007EG w Ubuntu 8.10

Opublikowano 27 stycznia 2009 przez Franek

Wreszcie koniec z kompilacją Madwifi i ‘kochanymi’ sterownikami z Windows. Opisany poniżej sposób u mnie działa, podaję wynik lspci: Czytaj dalej »

Comments (0)

Tagi: , , , , , , , , ,

Optymalizacja SWAP w Linuksie

Opublikowano 27 stycznia 2009 przez Franek

System uruchamia przestrzeń wymiany kiedy odpowiednia ilość pamięci ram zostanie zapełniona. Kiedy masz 1 Gb RAM lub więcej, wartości domyślne nie są optymalnymi. Do zmiany tej wartości służy opcja vm.swappiness, a jego domyślna wartość to 60. Im mniejsza wartość, tym później system uruchomi przestrzeń wymiany, gdy ustawimy na 0 oczywiście swap zostanie wyłączony całkowicie. Ja ustawiłem tą wartość na 5, co spowodowało że system używa więcej RAM co mnie oczywiście cieszy (mam jej 2 Gb, i po co ma się marnować ) Zmieniamy to tak: Czytaj dalej »

Nie komentowano

     
Green Dog Says

MiniBlog