Kategorie | Serwer

  

Własne serwery vs. outsourcing: za i przeciw badanie GTS Poland

Opublikowano 19 listopada 2013 przez Franek

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie nawet jednoosobową firmę, która nie wspomaga się w zakresie swoich działań szeroko pojętą informatyką. Jednak w wielu branżach, czy też w większych przedsiębiorstwach posiadanie własnego działu IT również staje się koniecznością. Jednak czy aby na pewno tak jest, czy może lepiej jest skorzystać z usług zewnętrznej firmy świadczącej usługi outsourcingowe? Jedno jest pewne, nie ma złotego środka i wszystko zależne jest od specyfiki samego przedsiębiorstwa, jak i bieżących potrzeb, a oba rozwiązania mają zarówno swoje wady jak i zalety.

raport_serwer2013Faktem jest, że inwestycje w serwery znacząco wpływają na budowanie przewagi konkurencyjnej firmy. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy GLS Poland która jest wiodącym dostawcą zintegrowanych usług telekomunikacyjnych oraz centrów danych, ponad połowa ankietowanych specjalistów IT z sektora małych i średnich przedsiębiorstw inwestycje w serwery traktuję jako ważny element w budowaniu silnej pozycji firmy na rynku.

Sam raport bardzo mnie zaciekawił i niejako potwierdził moje przypuszczenia, outsourcing jest przyszłością. W Polsce ten trend dopiero jest zauważany, aktualnie tylko około 7 procent respondentów chciałoby przenieś własną infrastrukturę IT do nowoczesnych centrów danych, widać jednak że ten trend roście. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polce pójdą w kierunku outsourcingu, można to wywnioskować po trendzie i doświadczeniach płynących z innych rynków. Dlatego ciężko jest stwierdzić, że w Polce mogłoby być inaczej, tym bardziej, że żyjmy w erze globalizacji. W raporcie wskazano między innymi rosnące koszty utrzymania działów IT w przedsiębiorstwach, wiąże się to bezpośrednio z rosnącymi kosztami wynikającymi z zatrudniania specjalistów, jak i kosztami rozbudowy infrastruktury sprzętowej.

Zachęcam do zapoznania się z raportem który dostępny jest dla każdego w formie PDF na stronie serwer2013.pl.

Raport zawiera:

  • Wyniki badania przedstawione w sekcjach:
  • Rozwiązania serwerowe, w tym outsourcing IT, zwiększają konkurencyjność firm z sektora MŚP
  • Własne rozwiązania popularniejsze niż outsourcing
  • Fakty i mity na temat outsourcingu

Praktyczne poradniki:

  • Przesłanki do outsourcingu, Jakub Bryła, Kierownik Produktu, GTS Poland
  • Jak wybrać outsourcera – 9 uniwersalnych kroków, Adam Dzielnicki, Kierownik Produktu, GTS Poland

Opinie ekspertów:

  • Marcin Nowak, Członek Założyciel e-Izby Izby Gospodarki Elektronicznej
  • Krzysztof Chełpiński, Członek Zarządu Krajowej Izby Gospodarczej i Telekomunikacji

Podsumowanie:

  • Paweł Olszynka, Główny Analityk Rynku firmy PMR

 

Najważniejsze informacje z raportu w formie przystępnej infografiki.

GTSPoland-Infografika-Serwer2013

Raport powstał na zlecenie GTS Poland, partnerem raportu jest firma badawcza PMR. Patronat honorowy nad raportem został objęty przez Ministerstwo Gospodarki,  Krajowę Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji, oraz e-Commerce Polska – Izbę Gospodarki Elektronicznej.

  

Leave a Reply

Polityka komentarzy

     
     
Green Dog Says

MiniBlog