Kategoria | sierpień, 2010

Tagi: , , ,

BlogDay 2010

Opublikowano 31 sierpnia 2010 przez Franek

Krótko i na temat. Dzisiaj jest BlogDay. Jest to niewątpliwie ważne, coroczne wydarzenie odbijające się szerokim echem w blogosferze. Z tej okazji chciałem Wam przedstawić kilka blogów. Nie chcę promować znanych blogów, bo po co? One są już dobrze wypromowane :P Oto one, są to blogi moich sieciowych znajomych:

Czytaj dalej »

3 komentarze

Tagi: , , , , , , , , ,

Gry z Commodore 64 na Linuxie

Opublikowano 28 sierpnia 2010 przez Franek

Poprzednio napisałem artykuł, który pokazuje jak uruchamiać gry z Amigi na Linuxie dzięki emulatorowi E-UAE. W dzisiejszym artykule opiszę jak uruchomić gry z kultowego Commodore 64, który w latach ‘80 podbiła serca niejednego zafascynowanego gracza. Pamiętam, że kiedyś byłem posiadaczem tego komputera z magnetofonem, ale nic już kompletnie nie pamiętam go w akcji. Dlatego dzięki Ubuntu i emulatorowi VICE (The VICE Emulator) miałem okazję zobaczyć co kiedyś się działo w domach przed telewizorami.

Czytaj dalej »

5 komentarzy

Tagi: , , , , , , , , ,

Gry z Amiga i Commodore na Linuxie

Opublikowano 26 sierpnia 2010 przez Franek

Dawno, dawno temu, to były mniej więcej okolice lat ‘90, duzi ludzie byli dziećmi i niektórzy wciąż pamiętają jakie frajdy dostarczały ludziom komputery Amiga & Commodore. Nie tylko jako dzieci o tym pamiętają, ponieważ dorośli jako dorośli też pamiętają ten zgrzyt tych awaryjnych dyskietek z ulubionymi gierkami, które nie raz potrafiły doprowadzić człowieka do wściekłości.

Czytaj dalej »

19 komentarzy

Tagi: , , , , ,

Ustawiamy Wget jako domyślny menedżer pobierań w Firefoxie

Opublikowano 26 sierpnia 2010 przez Franek

Wbrew pozorom Wget to bardzo dobry menedżer pobierań, obsługuje między innymi limitowanie prędkości pobierań, logowanie ftp czy możliwość wznawiania przerwanego pobierania. Przy tym jest bardzo szybki a jego obsługa jest prosta. Można pokusić się o ustawienie Wgeta jako domyślnego menedżera pobierań w Firefoxie. Kliknięcie na link do pobieranego pliku spowoduje otwarcie terminala, uruchomienie w nim wgeta i automatyczne pobieranie pliku. Aby to zrobić należy mieć zainstalowane rozszerzenie o nazwie FlashGot – addons.mozilla.org. Rozszerzenie to potrafi pobierać pliki za pomocą wielu menedżerów plików, w Linuxie obsługiwane są między innymi:

Czytaj dalej »

5 komentarzy

Tagi: , , , ,

Jazda testowa z Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat i Testdrive

Opublikowano 26 sierpnia 2010 przez Franek

Jeśli chcesz przetestować jakąś dystrybucję Linuxa, co zazwyczaj robisz? Pobierasz plik ISO, wypalasz, następnie z tak przygotowanego nośnika instalujesz system na komputerze bądź maszynie wirtualnej. Istnieje inna droga, która pozwala ominąć te czynności, jest nią aplikacja Testdrive.

Czytaj dalej »

Nie komentowano

Tagi: , , , ,

PyWO Window Organizer

Opublikowano 25 sierpnia 2010 przez Franek

PyWO jest organizatorem okien który pozwala na wygodne zarządzanie otwartymi oknami. Pozwala na zmianę rozmiarów oraz przesuwanie okien za pomocą skrótów klawiszowych, przez co robi się to bardzo szybko. Można go porównać do tiling window manager takiego jak dwm. Autorem PyWO jest KosciaK.

Czytaj dalej »

Nie komentowano

Tagi: , , , ,

Linux obchodzi dzisiaj 19 urodziny

Opublikowano 25 sierpnia 2010 przez Franek

19 lat temu, 25 sierpnia 1991 roku na liście dyskusyjnej comp.os.minix student informatyki na Uniwersytecie w Helsinkach Linus Torvalds napisał słynna już dzisiaj wiadomość w której ogłosił narodziny nowego systemu operacyjnego, systemu którego dzisiaj znamy pod nazwą Linux. Czytaj dalej »

Comments (0)

Tagi: , ,

Setny wpis!

Opublikowano 22 sierpnia 2010 przez Franek

Była mroźna niedziela, pamiętny dzień 25 stycznia roku Pańskiego 2009. Spędzałem ten dzień samotnie, siedziałem w domu i strasznie się nudziłem. Nic się nie działo, nawet pies spał. W “moim Internecie” również cisza, błoga cisza. Nikt się nie odzywał i nie zagadywał nawet na Jabberze, a na moje ulubione forum nie mogłem iść ponieważ zostałem zeń wygnany po kłótni z moderatorem, mniejsza o to… Przeglądałem i czytałem więc różne blogi i planety w poszukiwaniu ciekawych informacji. Wtem w mojej głowie narodził się pomysł! Może by tak założyć bloga? Eee ale przecież ja nie umiem ładnie pisać, zdarza się też że robię błędy ortograficzne, a poza tym przecież nie jestem jakimś ekspertem, o czym miałbym pisać, i jak? Tylko biłem się z własnymi myślami by po chwili zdecydować się na założenie bloga. Przecież będę go prowadził dla siebie, bo pewnie nikt i tak nie będzie go czytał, więc nie musi być jakiś super i profesjonalny, w końcu to mi frajdę ma sprawiać jego prowadzenie.

Czytaj dalej »

9 komentarzy

Tagi: , , , , , ,

Zapobieganie atakom brute force na SSH

Opublikowano 22 sierpnia 2010 przez Franek

Bezpieczeństwo to rzecz ważna i tutaj nie podlega to dyskusji. Należy dbać o bezpieczeństwo swoich maszyn a co za tym idzie swoich danych zarówno na komputerach domowych jak i na serwerach. Te ostatnie mogą być bardziej narażone na różnorodne ataki, serwer sieciowy jest zawsze podłączony do sieci i może zawierać interesujące dla innych informację. Jest też doskonałym narzędziem na przeprowadzania dalszych ataków na inne serwery i komputery, dlatego może stać się dla kogoś łakomym kąskiem.

DenyHosts jest to narzędzie służące do zapobiegania włamaniom na serwery. Wykrywa on ataki brute force, monitoruje nieprawidłowe próby logowania, zapisuje zdarzenie do dziennika oraz blokuje IP z którego przeprowadzany był atak.

Czytaj dalej »

9 komentarzy

Tagi: , , , , , , ,

DR17 menedżer okien który przyniesie oświecenie?

Opublikowano 21 sierpnia 2010 przez Franek

Wpis został aktualizowany 24 grudnia 2012.

Enlightenment (ang. oświecenie, nazywany też często e) – menedżer okien dla środowiska X Window System, który może być używany samodzielnie lub wraz ze środowiskami graficznymi takimi jak GNOME (swego czasu był to domyślny menedżer okien tego środowiska) czy KDE. Jego głównym autorem jest programista i grafik Carsten Haitzler (Rasterman). Wydany na licencji BSD.

Enlightenment znany jest z dużych możliwości konfiguracji oraz atrakcyjnej grafiki i efektów specjalnych. Dostępne są (na stronie domowej projektu) niezwykle dopracowane pod względem graficznym tematy pulpitu (themes) oraz statyczne i animowane tła pulpitu.

Czytaj dalej »

5 komentarzy

Tagi: , , , , , , , ,

Emulatory terminala wzorowane na grze Quake dla Linuxa i MacOS X

Opublikowano 21 sierpnia 2010 przez Franek

Niektórzy często korzystają z konsoli, wszak wiele czynności można wykonać szybciej i wygodniej w konsoli. Taki apt-get upgrade uruchamia się szybciej niż Synaptica czy Menedżera aktualizacji jeśli chcemy uaktualnić system, przykładów można mnożyć. Terminal jednak należy uruchomić, czasem on ginie w gąszczu innych otwartych okien lub na innym pulpicie wirtualnym. I tu wyśmienicie sprawiają się emulatory terminala wzorowane na tych z gier first person takich jak Quake. Uruchomione są one w tle i kiedy zachodzi potrzeba ich użycia po wduszeniu skrótu klawiaturowego wysuwają się z góry ekranu dając natychmiastowy dostęp do prompta. Oto mini przegląd dwóch takich emulatorów dla GNOME, jednego dla KDE SC oraz jednego dla MacOS X.

Czytaj dalej »

8 komentarzy

Tagi: , , , , , , , ,

0 A. D. – ciekawa strategia czasu rzeczywistego [instalacja]

Opublikowano 19 sierpnia 2010 przez Franek

Firma Wildfire Games poinformowała, że opublikowała gre którą tworzy od 8 lat jako Open Source. Silnik gry został udostępniony na licencji GPLv2, natomiast efekty dźwiękowe czy grafika na licencji Creative Commons CC-BY-SA. Mowa tu o strategii czasu rzeczywistego (RTS) o nazwie 0 A.D. Już wcześniej gra była dostępna jako freeware, lecz firma dopiero teraz postanowiła otworzyć jej źródła. Myślę, że mogło być to spowodowane faktem, że chociaż gra tworzona już jest od 8 lat to nadal posiada ona status pre-alpha. Mniemy nadzieję, że taki ruch ze strony producenta przyciągnie do projektu programistów którzy napędzą rozwój 0 A.D..

Czytaj dalej »

5 komentarzy

Tagi: , , , , , ,

Obszerna lista natywnych gier na Linuxa

Opublikowano 19 sierpnia 2010 przez Franek

Sam nie jestem zażyłym graczem, jednak słyszałem wielokrotnie, że na system Linux nie ma gier. Przeglądając poniższą listę nasuwa mi się pytanie: czy naprawdę nie ma gier na Linuxa? Wprawdzie gdyby stworzyć podobną listę gier dostępnych na Windows byłaby ona o wieeele dłuższa i zawierałaby więcej znanych i meinstreamowych tytułów. Jednak czy zawsze jest to potrzebne aby cieszyć się zabawą w granie? Myślę, że nie. Uważam również, że wielu graczy na tej liście znalazłoby coś dla siebie. Jakby dołączyć do listy gry które obsługiwane są przez Wine czy Ccrossover to powstałby naprawdę spory wpis gier. Czytaj dalej »

3 komentarze

Tagi: , , , , ,

dwm: dynamiczny menedżer okien dla X11

Opublikowano 18 sierpnia 2010 przez Franek

dwm jest to kafelkowy (tiling window manager) menedżer okien który jest bardzo podobny do wmii, lecz wewnętrznie posiada prostszą budowę. dwm obsługuje wiele obszarów roboczych i w przeciwieństwie do Ratpoison umożliwia przenoszenie i zmianę rozmiaru okna za pomocą myszki. Został on napisany w C. Jednym z założeń projektu jest nigdy nie przekroczyć 2000 linii kodu, a wszystkie opcje przeznaczone do konfiguracji są umieszczone w jednym pliku nagłówkowym.

Czytaj dalej »

2 komentarze

Tagi: , , , , , , , ,

ufw czyli nieskomplikowany firewall w Ubuntu

Opublikowano 18 sierpnia 2010 przez Franek

ufw (Uncomplicated Firewall) jest zaporą sieciową, która w bardzo prosty sposób pozwala skonfigurować Iptables. ufw obsługuje się z poziomu linii poleceń, jednak polecenia używane do konfiguracji programu są o wiele prostsze i bardziej z zrozumiałe niż te używane bezpośrednio w Iptables. Przez co nawet początkujący użytkownik poradzi sobie z konfiguracją ściany ogniowej.

Czytaj dalej »

6 komentarzy

     
Green Dog Says

MiniBlog