Opublikowano 10 lipca 2009 przez Franek
Tytułem wstępu :P
Co to jest IRC?
IRC (ang. Internet Relay Chat) to jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą. Skoro IRC jest jedną z najstarszych usług sieciowych, dlaczego tak stosunkowo mało ludzi wie co to jest? Warto więc poznać IRC.
Dlaczego Freenode? Są przecież inne sieci.
Bo Freenode jest siecią skupiającą użytkowników i programistów wolnego oprogramowania.
irssi? Przecież to działa w konsoli i jest nie wygodne. o_O
Zdaję Ci się, sam nie jestem konsolowym ‘pyrusem’, a irssi uważam za bardzo wygodny program.
irssi dzięki obsłudze skryptów perla użytkownik może bez potrzeby ingerencji w kod źródłowy programu tworzyć skrypty, które ułatwiają obsługę samego irssi lub dodają do niego nowe funkcje. Niewątpliwą zaletą jest też możliwość pozostawienia sesji w tle (screen). Czytaj dalej »
Opublikowano 03 lipca 2009 przez Franek
Krótko, i na temat, mam nadzieję, że komuś się przyda. Dość często, można powiedzieć, że codziennie loguję się na różne systemy za pomocą SSH. Każde logowanie wiąże się z żmudnym wpisywaniem hasła, a jak każdy wie hasło powinno składać się z małych i wielkich liter, cyfr i znaków specjalnych. :P A kiedy istnieje konieczność zapamiętania kilku takich haseł, może narobić się kaszana. ;) Kiedy dzisiaj DenyHosts na serwerze “A” zbanował moje IP dlatego, że wpisywałem hasło do serwera “B” miarka się przebrała i postanowiłem użyć uwierzytelnienia logowania poprzez SSH za pomocą kluczy DSA. W trakcie logowania następuje identyfikacja na podstawie kluczy DSA (prywatnego na lokalnym i publicznego na zdalnym komputerze), dlatego nie jest konieczne podawanie hasła. Czytaj dalej »
Opublikowano 02 lipca 2009 przez Franek
Gajim – wieloplatformowy klient XMPP/Jabbera napisany w Pythonie z wykorzystaniem biblioteki GTK+. Nazwa Gajim jest akronimem rekurencyjnym od nazwy Gajim is a jabber instant messenger.
Gajim działa pod Linuksem, BSD i Windows. Jest wolnym oprogramowaniem wydanym na licencji GPL.
Celem twórców Gajima jest stworzenie w pełni funkcjonalnego i łatwego w użyciu klienta XMPP w oparciu o bibliotekę GTK+. Gajim nie wymaga GNOME do uruchomienia, ale doskonale pracuje w tym środowisku.
Najważniejsze możliwości programu:
- okna rozmowy grupowane na kartach
- sprawdzanie pisowni
- zamiana emotikon na obrazki, zamiana URL-ów na klikalne linki
- obsługa awatarów
- metakontakty
- ikona w zasobniku systemowym
- obsługa TLS i GPG
- przeglądanie usług i rejestracja
- obsługa wielu kont jednocześnie
- transfer plików
- konsola XML
- obsługa D-BUS
- obsługa Jingle jest rozwijana
Paczki DEB z najnowszym wydaniem Gajima (0.12.3) wykonane dla Ubuntu 9.04, można pobrać tutaj:
i386 (dla systemu 32 bitowego): Klik :)
amd64 (dla systemu 64 bitowego): Klik :)
Strona domowa gajim.org, opis za pl.wikipedia.org.
Opublikowano 02 lipca 2009 przez Franek
Banshee jest odtwarzaczem muzyki dla systemów z rodziny Linux. Został napisany z użyciem platformy Mono i biblioteki Gtk+. Do odtwarzania dźwięku oraz dekodowania i kodowania takich formatów jak Ogg Vorbis, MP3, FLAC itp., używa platform GStreamer i Helix. Banshee potrafi odtwarzać i importować muzykę, także z iPodów. Dzięki systemowi wtyczek możemy korzystać z raportowania granych utworów na liście Last.fm. Banshee jest wolnym oprogramowaniem, rozprowadzanym na licencji MIT.
10 czerwca 2008 r. ukazała się wersja 1.0 programu. Układ okna zawiera obecnie przeglądarkę artystów/albumów. Z pozostałych funkcji warto wyróżnić obsługę przenośnych odtwarzaczy muzycznych (także iPodów i G1), integrację z programem do nagrywania Brasero, możliwość odtwarzania plików wideo oraz zmiany mające na celu zwiększenie wydajności programu. Aktualnie trwają pracę nad portem Banshee dla systemu Microsoft Windows.
Paczki DEB z najnowszym wydaniem Banshee (1.5.0 aka 1.6 beta 1) wykonane dla Ubuntu 9.04, można pobrać tutaj:
i386 (dla systemu 32 bitowego): Klik :)
amd64 (dla systemu 64 bitowego): Klik :)
Strona domowa banshee-project.org, opis za pl.wikipedia.org.
Opublikowano 02 lipca 2009 przez Franek
Kiedy tworzymy jakieś prace, broszury, czy chociażby grafiki, bardzo często korzystamy z różnych czcionek. I z pewnością mamy ich wiele w systemie. A kiedy mamy ich wiele wyszukanie tej odpowiedniej ze stosu innych staję się niezbyt łatwe, jest jednak na to sposób… Czytaj dalej »