Kategoria | marzec, 2009

Tagi:

Ubuntu Weekly Newsletter numer 135 wydany

Opublikowano 30 marca 2009 przez Franek

Właśnie ukazał się 134 numer biuletynu Ubuntu Weekly Newsletter. Wydanie obejmuje daty od 22 do 28 marca 2009. W numerze znajdziemy między innymi: Czytaj dalej »

Nie komentowano

Tagi: , ,

“Licznik Zająca” – odliczamy do wydania Ubuntu 9.04

Opublikowano 27 marca 2009 przez Franek

Wielu z nas z niecierpliwością czeka na oficjalne wydanie Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope, które zostanie wydane 23 kwietnia. Aby nie przegapić tego wydarzenia, oraz po to aby poinformować o tym innych, którzy tego nie wiedzą. Zając przygotował swój licznik, ;) licznik odlicza dni, które pozostały do 23 kwietnia – czyli do wydania Ubuntu 9.04. Oto i on:

Zając byłby bardzo szczęśliwy, gdybyś umieścił jego licznik na swojej stronie, lub blogu, wystarczy, że dodasz to niej poniższy kod:
<script src="http://nibyblog.pl/licznik-zajaca/licznik-zajaca.js" type="text/javascript"></script>

Oryginał licznika pochodzi ze strony wiki.ubuntu.com.

5 komentarzy

Tagi: , , , ,

Klient mikroblogowania Gwibber: instalacja

Opublikowano 25 marca 2009 przez Franek

Różne serwisy społecznościowe, oraz takie umożliwiające tak zwane mikroblogowanie stają się coraz bardziej popularne. Twitter, Facebook, czy Flickr – chyba każdy zna te serwisy, są one znane na całym świecie, a ostatnio zdobywają coraz więcej użytkowników również w Polsce. Zarządzanie kontami z poziomu www, nie zawsze jest wygodne i efektywne, dlatego między innymi powstał Gwibber.

Czym jest Gwibber? Jest to klient mikroblogowania napisany w Pythonie i GTK dla GNOME, jest rozpowszechniany na zasadach Open Source. Obsługuje kilka znanych serwisów takich jak: Twitter, Jaiku, Identi.ca, Facebook, Flickr, Digg, jest również czytnikiem RSS/Atom. A już wkrótce,  będzie obsługiwał Blip.pl, jak widać na zrzucie, u mnie już działa. ;) Czytaj dalej »

Nie komentowano

Tagi: , , , , , ,

DD-WRT na Linksys WRT54G V7.2 howto

Opublikowano 25 marca 2009 przez Franek

Instalacja DD-WRT na routerze Linksys WRT160NL howto

Routery Linksys są bardzo popularne, wynika to z dobrego współczynnika cena – jakość – możliwości. To ostatnie wzrasta bardzo po instalacji alternatywnego oprogramowania. Alternatywne oprogramowanie “wyciąga” z tych małych urządzeń maksimum, na jakie tylko pozwala sam sprzęt. Oprogramowanie to, to w zasadzie specjalnie przystosowane mini dystrybucje Linuksa. Istnieje kilka wydań, na przykład Tomato, OpenWRT i DD-WRT – postaram się pokazać dzisiaj jak zainstalować system operacyjny na DD-WRT v24 w routerze Linksys WRT54G V7.2 (gorszym… bracie chyba wręcz kultowego modelu WRT54GL). Czytaj dalej »

3 komentarze

Tagi:

Ubuntu Weekly Newsletter numer 134 wydany

Opublikowano 23 marca 2009 przez Franek

Właśnie ukazał się 134 numer biuletynu Ubuntu Weekly Newsletter. Wydanie obejmuje daty od 15 do 21 marca 2009. W numerze znajdziemy między innymi: Czytaj dalej »

Comments (0)

Tagi:

Dragonia 29 numer wydany

Opublikowano 19 marca 2009 przez Franek

Nowy 29 numer Dragoni – magazynu użytkowników otwartego oprogramowania już do pobrania! W tym numerze znajdziemy: Czytaj dalej »

Comments (0)

Tagi:

Ubuntu Weekly Newsletter numer 133 wydany

Opublikowano 16 marca 2009 przez Franek

Właśnie ukazał się 133 numer biuletynu Ubuntu Weekly Newsletter. Wydanie obejmuje daty od 8 do 14 marca 2009. W numerze znajdziemy między innymi: Czytaj dalej »

Nie komentowano

Tagi: , , , ,

Motyw GDM według mnie ;)

Opublikowano 14 marca 2009 przez Franek

Krótko i na temat… o to mój skromny motyw dla GDM. :D Pewnie ktoś się oburzy, że wulgarny, czy coś tam :P – to co, zrobiłem go dla siebie :P

moj-gdm

A może podoba Ci się? :D Jeśli tak zajrzyj na gnome-look.org, i pobierz go sobie.

7 komentarzy

Tagi: ,

rdiff-backup: tworzenie kopii zapasowych

Opublikowano 14 marca 2009 przez Franek

Tworzenie zapasowych kopii danych jest bardzo ważne. Są nawet przypadki, w których jest to wręcz obowiązek – na przykład w firmach, czy na serwerach. Niestety prawie żaden użytkownik komputera nie myśli o robieniu kopii zapasowych swoich równie ważnych (dla niego samego) danych, prac, czy chociażby zdjęć z wakacji. A złośliwość rzeczy martwych jest bezwzględna, awaria dysku, a później płacz i lament, ;) z powodu utraty danych. Oczywiste jest to, że nie ma sensu tworzyć kopii zapasowych na tym samym dysku, ale w czasach tanich dysków, również dysków na USB prawie każdy może sobie pozwolić na to. A po za tym kopie możemy tworzyć na zdalnym komputerze/serwerze. Czytaj dalej »

Comments (0)

Tagi: , ,

logstalgia: statystyki Apache na wesoło

Opublikowano 12 marca 2009 przez Franek

Przeglądanie logów, to zajęcie żmudne i nudne. Skupmy się na logach serwera Apache, same cyferki, adresy hostów, nudy… W prawdzie jest narzędzie pozwalające wizualizować owe logi, ale jakieś szarej, i w mało oryginalnej formie wykresów. ;) No i nie są to statystyki czasu rzeczywistego. Czytaj dalej »

3 komentarze

Tagi: , , ,

GCompris: Linux uczy dzieci

Opublikowano 12 marca 2009 przez Franek

Myślę, że większości dzieci, albo przynajmniej niektórym komputer kojarzy się z grami. Każdy przecież czasem lubi pograć sobie w jakąś ulubioną grę dla zabawy, dzieci lubią bawić się cały czas, więc lubią komputery. :) Czasami zabawę można połączyć z nauką, wydaję mi się że nauka przez zabawię jest efektywną formą uczenia się dziecka. Istnieje bardzo ciekawy program edukacyjny będący Wolnym Oprogramowaniem. Czytaj dalej »

Comments (0)

Tagi:

Ubuntu Weekly Newsletter numer 132 wydany

Opublikowano 09 marca 2009 przez Franek

Właśnie ukazał się 132 numer biuletynu Ubuntu Weekly Newsletter. Wydanie obejmuje daty od 1 do 7 marca 2009. W numerze znajdziemy między innymi: Czytaj dalej »

Comments (0)

Tagi: , , , ,

ettercap: atak DHCP Spoofing

Opublikowano 08 marca 2009 przez Franek

Wprowadzenie, czyli za Wikipedią
Sniffer (ang. wąchacz) – program komputerowy lub urządzenie, którego zadaniem jest przechwytywanie i ewentualne analizowanie danych przepływających w sieci. Wspólną cechą wielu takich analizatorów jest przełączenie karty sieciowej w tryb mieszany (ang. promiscuous), w którym urządzenie odbiera wszystkie ramki z sieci, także te nieadresowane bezpośrednio do niego; sniffery mogą być uruchamiane także na routerze lub na komputerze będącym jedną ze stron komunikacji sieciowej – i w tych przypadkach tryb promiscuous nie jest konieczny. Czytaj dalej »

9 komentarzy

Tagi: , ,

KDE 4.2 i KOffice 2.0 dostępne na Maemo

Opublikowano 07 marca 2009 przez Franek

W ostatnią środę developer KDE Marijn Kruisselbrink, wydał paczki z KDE 4.2 i KOffice 2.0 beta 6 na Maemo.

maemo-kde4

Dla przypomnienia Maemo jest to projekt zajmujący się dostarczaniem aplikacji, oraz systemu Linux. Używany głównie jest na internetowych tabletach Nokii. Dystrybucja Maemo powstała na bazie Debiana, projekt sponsorowany jest przez Nokie. Czytaj dalej »

Comments (0)

Tagi:

Ubuntu Weekly Newsletter numer 131 wydany

Opublikowano 02 marca 2009 przez Franek

Właśnie ukazał się 131 numer biuletynu Ubuntu Weekly Newsletter. Wydanie obejmuje daty od 22 do 28 lutego 2009. W numerze znajdziemy między innymi: Czytaj dalej »

Comments (0)

     
Green Dog Says

MiniBlog