Kategoria | maj, 2011

Tagi: , , , , , , , ,

Dostosowywanie GNOME 3, czyli Pimp my GNOME Shell

Opublikowano 30 maja 2011 przez Franek

Nie tak dawno pisałem, że GNOME 3 i GNOME Shell są smaczne. Stwierdziłem to czytając aktualności które na bieżąco dawały mi pogląd na kształt całego środowiska i jego filozofii użytkowania. Korzystałem też z ‘żywych systemów’, testowych obrazów openSUSE i Fedory które zawierały domyślnie zainstalowane GNOME Shell, uruchamiałem je jako LiveCD. Bardzo polubiłem nowy pulpit od “wielkiej stopy”, możliwe że jestem fanbojem GNOME. Nie ważne, ale polubiłem go do tego stopnia, że byłem gotowy zmienić dystrybucję dla niego, tak też się stało. Pożegnałem się z Debianem 6 Sqeeze (ale tylko na netbooku, na desktopie dalej mam Debianka) na rzecz Fedory 15 Lovelock.

Czytaj dalej »

10 komentarzy

Tagi: , , , , ,

Linux 3.0 już za kilka tygodni

Opublikowano 30 maja 2011 przez Franek

Na Linux kernel mailing list Linus Torvalds potwierdził, że kolejne wydanie Linuxa będzie oznaczone numerem 3.0. Co to oznacza dla zwykłego zjadacza jajek? Czytaj dalej »

Comments (0)

Tagi: , ,

Instalacja i konfiguracja programu Fetchmail

Opublikowano 29 maja 2011 przez Franek

Autorem wpisu jest Rafał K., ten wpis bierze udział w konkursiepozostałe prace konkursowe.

Ten artykuł jest poświęcony konsolowemu programowi do obsługi skrzynki pocztowej o nazwie Fetchmail.

Program ten jest bardzo przydatny gdy chcemy by na przykład poczta sprawdzała się w tle i automatycznie została ściągana na komputer po spełnieniu odpowiednich warunków, które można z łatwością zdefiniować.

Czytaj dalej »

2 komentarze

Tagi: , , , ,

Jesień Linuksowa — call for proposals.

Opublikowano 27 maja 2011 przez Franek

Organizatorzy dziewiątej edycji Jesieni Linuksowej rozpoczęli niedawno przyjmowanie propozycji wystąpień. W tym roku będzie okazja, by pojawić się z prelekcją obok znanego w świecie Wolnego Oprogramowania dr Wietse Z. Venema, autora takich rozwiązań jakTCP Wrapper czy Postfix.

Czytaj dalej »

2 komentarze

Tagi: , , ,

Wydajniejsza praca z SSH

Opublikowano 26 maja 2011 przez Franek

Autorem wpisu jest Jakub Z., ten wpis bierze udział w konkursiepozostałe prace konkursowe.

W nawiązaniu do ostatnio opublikowanego artykułu (Wydajniejsza praca z SSH), chciałem powiedzieć w jaki sposób możemy ułatwić sobie życie, gdy pracujemy przez SSH.

Czytaj dalej »

5 komentarzy

Tagi: , , , , ,

Zdalna praca (poprzez SSH)

Opublikowano 26 maja 2011 przez Franek

Autorem wpisu jest Samuel G., ten wpis bierze udział w konkursiepozostałe prace konkursowe.

Czasami bywa tak, że wyjeżdżamy i nagle telefon z domu że coś nie działa. Mając Linuxa i opanowaną konsolę systemem zarządza się tym systemem bardzo szybko i przyjemnie no tak… ale nie ma nas w domu. Z pomocą tutaj przychodzi nam SSH. Klienci zdalni tacy jak putty, natty czy nawet konsola innego systemu, lub nawet w naszych smart fonach specjalnie aplikacje, pozwolą nam na zalogowanie się do naszego systemu. Cały problem tkwi jedynie w konfiguracji SSH, którą w przystępny sposób postaram się zaprezentować w tym krótkim poradniku.

Czytaj dalej »

11 komentarzy

Tagi: , , , , ,

Żelastwo na pingwinie, czyli SRWare Iron w GNU/Linux AMD64

Opublikowano 26 maja 2011 przez Franek

Autorem wpisu jest Jakub Z., ten wpis bierze udział w konkursiepozostałe prace konkursowe.

Chromium
Google chrome od dłuższego czasu zdobywa w Polsce (i nie tylko) popularność. Skompilowane wersje binarne tej przeglądarki dla systemów GNU/Linux znaleźć można na stronach Google (google.com). Funkcjonują one pod nazwą Chromium.

Sam długo się wahałem przed próbą. Przyzwyczaiłem się do FireFoksa, a tu czekał mnie zupełnie nowy interfejs, inny zestaw pluginów i konieczność zbudowania na nowo bazy haseł. Koniec końców, okazało się, że nie jest źle. Szybko można się przyzwyczaić do inności Chromium. Tym bardziej, że zdecydowanie widać różnicę w szybkości działania w stosunku do FF. Wszystko było by fajnie, ale…

Czytaj dalej »

3 komentarze

Tagi: , , , ,

Technologie parawirtualizacji i wirtualizacji część 5. IBM System z i podsumowanie

Opublikowano 25 maja 2011 przez Franek

Autorką wpisu jest Agnieszka Z., ten wpis bierze udział w konkursie, ze względu na obszerność artykułu został on podzielony na 5 cyklicznych części – pozostałe prace konkursowe.

Ostatnia część poświęcona została IBM System z. Czytaj dalej »

Comments (0)

Tagi: , , , ,

Quo vadis Ubuntu?

Opublikowano 24 maja 2011 przez Franek

Autorką wpisu jest Ania G., ten wpis bierze udział w konkursiepozostałe prace konkursowe.

Osoby zainteresowane tą dystrybucją Linuksa doskonale wiedzą, że premiera najnowszej wersji – 11.04 Natty Narwhal – miała miejsce blisko miesiąc temu 28 kwietnia 2011. Od samego początku, wydanie budziło wiele kontrowersji – zwłaszcza ze względu na zastosowanie nowego środowiska graficznego Unity (będąc przesadnie dokładnym, Unity nie jest środowiskiem graficznym, a menedżerem pulpitu). Drugą rzeczą, która spotkała się z krytyką użytkowników (a może z niezrozumieniem? Zdania są podzielone), było całkowite zaprzestanie wysyłki darmowych płyt z najnowszymi dystrybucjami Ubuntu, które można było zamówić przez ShipIt (oficjalny sklep Ubuntu / Canonical).

O ile negatywne opinie o nowym menedżerze okien mogą być uzasadnione, o tyle dziwi mnie, iż gro użytkowników oburzyło się (ba, zaczęło mieć pretensje do Canonical!) faktem zamknięcia sklepu. Od dalszego komentarza w tej sprawie się powstrzymam, skupię się po prostu na tym, jak wygląda nowe Ubuntu 11.04.

Czytaj dalej »

3 komentarze

Tagi: , , , , ,

Iceweasel 5.0 (Firefox 5.0) w Debianie i słówko o Prospektowy – LessChrome HD

Opublikowano 24 maja 2011 przez Franek

Całkiem niedawno Mozilla ogłosiła wydanie pierwszego wydania Firefox w wersji 5.0. Dość szybko nastąpiło wydanie testowej wersji tej przeglądarki zważywszy na fakt, że wydanie stabilnego Firefoxa 4.0 miało miejsce 22 marca. Czyżby Mozilla pozazdrościła Google szybkiego rozwoju Chrome? Być może tak jest, świadczy o tym chociażby wprowadzenie nowego kanału dystrybucji o nazwie Aurora. Wprowadzenie tych zmian spowodowało, że cykl wydawniczy Firefox jest po części zbliżony do cyklu wydawniczego Chrome a kolejne wersje Fx mają pojawiać się w odstępie 12 tygodni. Czytaj dalej »

12 komentarzy

Tagi: , , , , , ,

SELinux i instalacja serwera WWW

Opublikowano 24 maja 2011 przez Franek

Autorem wpisu jest Marek P., ten wpis bierze udział w konkursiepozostałe prace konkursowe.

SELinux (Security-Enhanced Linux) to potężne narzędzie dostępne m.in. w dystrybucji RHEL6. Polityka SElinuxa zabezpiecza przed niepożądanym działaniem poszczególne elementy systemu operacyjnego. Czytaj dalej »

2 komentarze

Tagi: , , , ,

Programowanie mikrokontrolerów AVR w Linuksie

Opublikowano 24 maja 2011 przez Franek

Autorem wpisu jest Bartosz C., ten wpis bierze udział w konkursiepozostałe prace konkursowe.

Witam, tutorial ten to wprowadzenie w świat programowanie mikrokontrolerów (uC) AVR (chociaż za prezentowane tu wskazówki będą przydatne przy obsłudze innym rodzin uC) za pomocą języka c w Linuksie. Zakładam że czytelnik miał styczność z programowaniem za pomocą WinAVR pod Windowsem, chociaż nie jest to wymóg konieczny. Programowanie w assemblerze jest oczywiście także możliwe (kod z c jest zamieniany najpierw właśnie na asm, potem dopiero na binarny i wgrywany do układu), natomiast w Bascomie nie, nawet za użyciem Wine. Wykorzystywany będzie programator działający z interfejsem USB, czyli np. USBasp lub STK500 lub kompatybilny. Prezentowane tu polecenia były sprawdzane na ArchLinuksie, chociaż powinny działać na dowolnej dystrybucji. Czytaj dalej »

8 komentarzy

Tagi: , , , , , , , , ,

Wspomnień czar z Diablo II i Wine

Opublikowano 22 maja 2011 przez Franek

Ostatnio wspominałem sobie czasy kiedy byłem namiętnym graczem. No może nie namiętnym, ale grałem sporo i dużo czasu na to poświęcałem.

Są gry o których zapomnieć nie można, gry te są kultowe i wielce prawdopodobne jest, że będą żyć jeszcze bardzo długo, jak nie wiecznie. Dla mnie jedną z takich gier jest Diablo II, właśnię tę grę zainstalowałem sobie pod koniec tygodnia. Okazało się, że po latach gra nie straciła na grywalności ani na klimacie, czy też grafice. A może ja poprostu mam małe wymagania ;) jednak grało mi się tak jak za dawnych lat. Niestety grając w nowe tytuły już tego nie odczuwam, gra mnie nie wciąga na dłużej niż 30minut, możeliwe że spowodowane jest to to tym, że już poprostu nie jestem graczem. Wystarczy mi tylko kilkanaście/kilkadziesiąt minut grania raz na jakiś czas.

Czytaj dalej »

11 komentarzy

Tagi: , , , , , , ,

Instalacja DD-WRT na routerze Linksys WRT160NL howto

Opublikowano 22 maja 2011 przez Franek

Jako posiadacz WRT160NL nie długo cieszyłem się z uruchomionego na nim oryginalnego oprogramowania. Nie zdążyłem się nawet pokrótce się z nim zapoznać, bo natychmiast po włączeniu routera i zalogowaniu się na jego interfejs www przystąpiłem do wgrania alternatywnego oprogramowania w postaci DD-WRT.

Czytaj dalej »

17 komentarzy

Tagi: , , , , , ,

Technologie parawirtualizacji i wirtualizacji część 4. Wirtualizacje na PA-RISC/Itanium

Opublikowano 22 maja 2011 przez Franek

Autorką wpisu jest Agnieszka Z., ten wpis bierze udział w konkursie, ze względu na obszerność artykułu został on podzielony na 5 cyklicznych części – pozostałe prace konkursowe.

Kolejna część, czwarta dotycząca wirtualizacji na procesorach PA-RISC/Itanium. Czytaj dalej »

Nie komentowano

     
Green Dog Says

MiniBlog