Kategoria | luty, 2009

Tagi: , , , , ,

Nvidia – PowerMizer Howto

Opublikowano 23 lutego 2009 przez Franek

Informacje ogólne
Binarny sterownik NVIDIA obsługuje kilka poziomów wydajności. Każdy z nich posiada dwa parametry: częstotliwość zegara procesora graficznego (GPU) oraz częstotliwość zegara pamięci. Aby sprawdzić dostępne poziomy wydajności obsługiwane przez naszą kartę, posłużymy się komendami dostępnymi w pakiecie nvidia-settings. Jeśli nie masz zainstalowanego tego pakietu, zrób to teraz: Czytaj dalej »

8 komentarzy

Tagi:

Ubuntu Weekly Newsletter numer 130 wydany

Opublikowano 23 lutego 2009 przez Franek

Właśnie ukazał się 130 numer biuletynu Ubuntu Weekly Newsletter. Wydanie obejmuje daty od 15 do 21 lutego 2009. W numerze znajdziemy między innymi: Czytaj dalej »

Comments (0)

Tagi: , , , , , ,

OpenSSL: sztuczki kryptograficzne

Opublikowano 22 lutego 2009 przez Franek

Base64: kodowanie i dekodowanie:
Base64 służy do kodowania ciągu bajtów przy pomocy ciągu znaków. Kodowanie to przypisuje 64 wybranym znakom wartości od 0 do 63. Kodowanie to jest bardzo proste do rozszyfrowania, istnieją nawet szyfratory/deszyfratory działające online. Czytaj dalej »

Nie komentowano

Tagi:

Ubuntu Weekly Newsletter numer 129 wydany

Opublikowano 16 lutego 2009 przez Franek

Właśnie ukazał się 129 numer biuletynu Ubuntu Weekly Newsletter. Wydanie obejmuje daty od 8 do 14 lutego 2009. W numerze znajdziemy między innymi: Czytaj dalej »

Comments (0)

Tagi: , , , ,

Ubuntulite i LXDE: lekkość i wygoda

Opublikowano 12 lutego 2009 przez Franek

Wygląd systemu, który cieszy oko, to fajna sprawa. Jako że ładny to pojęcie subiektywne, w takim razie ilu użytkowników tyle jest ładnych pulpitów. Są też osoby, które cenią sobie minimalistyczny wygląd, pozbawiony wszelakich ozdobników, dzięki czemu szybkość działania systemu jest większa. Niektórzy są niejako skazani na minimalistyczne środowiska graficzne i menadżery okien, dlatego że ich komputery posiadają mniejsze zasoby sprzętowe. Jedni w takiej sytuacji wybierają środowisko Xfce, a inni menadżery okien takie jak: Fluxbox, IceWM, czy Window Maker. Ostatnio pojawia się coraz więcej głosów mówiących o tym, że Xfce rozrósł się i stał się ociężały. Pozostaje więc wybór jakiegoś lekkiego menadżera okien – o takich wspomniałem już wcześniej. Nie dla każdego jest to jednak odpowiedni wybór, spowodowane to jest trudnością w konfiguracji i zbyt “ascetycznym” wyglądem. Jest też coś, co moim zdaniem jest pomostem pomiędzy Xfce i np. Fluxboksem – mianowicie LXDE. Czytaj dalej »

Comments (0)

Tagi: , , ,

vnstat: statystyki ruchu sieciowego

Opublikowano 11 lutego 2009 przez Franek

Zawsze bardzo cieszę się kiedy znajduję jakąś ciekawą oraz przyjemną w użytkowaniu aplikację działającą pod konsolą. Jest tak dlatego, że bardzo cenię sobie lekkość i szybkość działania konsolowych programów, no i oczywiście mogę je uruchamiać na systemie pozbawionym iksów – czytaj serwerku. Czytaj dalej »

10 komentarzy

Tagi: , , , ,

Książka: Twój przewodnik po Ubuntu

Opublikowano 11 lutego 2009 przez Franek

Czasem kiedy nasz głód wiedzy się rozrasta różnorakie fora oraz wiki przestają wystarczać. W takim przypadku można sięgnąć po jakąś książkę lub inną ciekawą publikacje. Poniższy tytuł to bardzo ciekawa pozycja, godna polecenia dla każdego, kto chce  poszerzyć swój zasób wiedzy obejmujący użytkowanie Ubuntu. Niestety książka jest w języku angielskim, co dla osób niewładających biegle tym językiem może stanowić pewien problem. Ale podpierając swoją wiedzę słownikiem językowym, skorzystamy dwukrotnie, poznamy lepiej Ubuntu i podszkolimy się z angielskiego – korzyści wymierne. :) Czytaj dalej »

4 komentarze

Tagi: , , , , ,

Linux w szkole – lekcja druga: projektowanie CAD

Opublikowano 10 lutego 2009 przez Franek

CAD, czyli Komputerowe wspomaganie projektowania (z angielskiego Computer Aided Design), jest to proces projektowania, w którym na każdym etapie projektowania wykorzystywany jest komputer jako podstawowe narzędzie pracy projektanta. Zastosowanie CAD pozwala na łatwiejszy dostęp do zasobów wiedzy, bibliotek, opracowań normatywnych, przepisów prawnych, czy dyrektyw. Czytaj dalej »

Comments (0)

Tagi: , , , , ,

Dia: diagramy w Linuksie

Opublikowano 10 lutego 2009 przez Franek

Diagramy są uproszczonymi  prezentacjami pomysłów, idei, konstrukcji i tym podobnych. Dzięki nim w prosty i przejrzysty sposób możemy przedstawić to co chcemy, sprawiając, że jest to zrozumiałe dla wszystkich. Czytaj dalej »

Nie komentowano

Tagi: , , , , , , , ,

Praktyczne komendy Linux

Opublikowano 07 lutego 2009 przez Franek

Ostatnio opisywałem komendy Wifi, oraz to jak przyspieszyć pracę w konsoli. A że konsola to fajna sprawa, dzięki niej możemy naprawdę efektywnie i szybko pracować.  Poniżej przedstawiam dość obszerny spis różnistych, bardzo użytecznych i praktycznych komend. Wszystkie komendy zostały przetestowane zarówno na Fedorze i jak i Ubuntu. Czytaj dalej »

3 komentarze

Tagi: , , , ,

phpsysinfo: informacje o stanie Twojego serwera

Opublikowano 06 lutego 2009 przez Franek

Ostatnio dowiedzieliśmy się jak w prosty sposób uzyskać statystyki ruchu na serwerze. Jest jeszcze coś co warto monitorować, mianowicie stan systemu, na którym mamy zainstalowany serwer, obciążenie systemu, temperatury itp. Oczywiście możemy robić to z poziomu konsoli logując się przez SSH. Takie rozwiązanie nie zawsze jest wygodne i efektywne.

phpsysinfo czyli PHP System Information, to skrypt PHP wydawany na licencji GPL, który zbiera wszystkie informacje o systemie oraz jego aktualnym stanie i wyświetla je w formie dostępnej z poziomu www. Dostępny jest na różne systemy.Ooprócz Linuksa wspierane są również BSD, Mac OS X i Windows. Posiada obsługę kilkunastu języków (w tym Polski), obsługuje także skórki, jest też konfigurowalny. Dzięki temu możemy dostosować go pod konkretny system lub wyświetlać tylko te informacje, które nas interesują. A informacji, które mogą być wyświetlane jest naprawdę sporo: Czytaj dalej »

Comments (0)

Tagi: , , , , , , , ,

Aliasy: efektywna i szybka praca z konsolą

Opublikowano 06 lutego 2009 przez Franek

Nie taka konsola straszna jak ją malują. ;) Zapewne sam dość szybko się przekonałeś, że wiele czynności wykonuje się szybciej i efektywniej właśnie pracując pod konsolą vel terminalu. A co powiesz na to, aby tę pracę jeszcze przyśpieszyć? To bardzo prosta sprawa, więc zabieramy się za to. Czytaj dalej »

3 komentarze

Tagi: , ,

Społeczność do firm: przejdźcie na Linuksa albo bunt pracowników

Opublikowano 06 lutego 2009 przez Franek

Wiem, że nie wypada publicznie wyrażać swojej niechęci do innych, w tym przypadku do Microsoft. Wybaczcie, ale oni są tak żałośni i bezczelni, że nie mogłem się powstrzymać… Jest to moja odpowiedź ( diss ;) ) na “ciekawą inaczej” wiadomość, którą wyczytałem na dobreprogramy.pl.

Społeczność apeluje do firm: lepiej pospieszcie się z  przejściem z systemów Microsoft Windows na Linuksa, bo inaczej spotka was… bunt pracowników. Czytaj dalej »

6 komentarzy

Tagi: , , , , , , , ,

Webalizer: szczegółowe statystyki Apache w przyjaznej formie

Opublikowano 05 lutego 2009 przez Franek

Każdy kto posiada własny mniejszy lub większy serwer www, chciałby znać szczegółowe statystyki dotyczące ruchu na nim. Informacje te są przydatne nie tylko z czystej ludzkiej ciekawości, dzięki nim możemy zoptymalizować serwer. Możemy też poświęcić więcej czasu na ulepszanie tego projektu, który cieszy się większą popularnością wśród gości.

Webalizer jest analizatorem logów serwera Apache. Można samemu przeglądać logi serwera, jest to jednak niezmiernie trudne i bardzo mało czytelne. Kto nie wierzy niech sprawdzi sam: Czytaj dalej »

Nie komentowano

Tagi: , , , , ,

Linux w szkole – lekcja pierwsza: chemia

Opublikowano 03 lutego 2009 przez Franek

Niewątpliwą zaletą Linuksa oraz innych systemów uniksowych są walory edukacyjne. Nie ma lepszego systemu operacyjnego jeśli chodzi o takie kwestie jak poznanie działania systemów operacyjnych. Jest też znakomitą platformą do nauki programowania. Ale…

Właśnie, ale nie każdy jest komputerowcem czy też linuksiarzem. Nie każdy do szczęścia potrzebuje wiedzy z zakresu budowy i działania systemów operacyjnych. Ale za to uczy się i poznaje zagadnienia związane z inną dziedziną nauki. Oczywiście komputer to wielka pomoc w nauce, ułatwia i przyspiesza wiele spraw. Stał się w zasadzie nieodłącznym narzędziem pracy zarówno dla uczniów i studentów jak i kadry naukowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby owy komputer pracował pod dyktando Linuksa. Powiem więcej to że Linux jest otwarto-źródłowy, a co za tym idzie darmowy stawia go w moich oczach jako idealne środowisko dla uczniów/studentów/naukowców. Potwierdza to szereg dostępnych aplikacji różnego typu, zarówno tych do profesjonalnych zastosowań, jak i tych dla zwykłych zjadaczy chleba. Czytaj dalej »

Comments (0)

     
Green Dog Says

MiniBlog