Kategoria | maj, 2010

Tagi: , , , , , , , ,

Darmowa książka: “W obronie wolności – krucjata hakera na rzecz wolnego oprogramowania”

Opublikowano 31 maja 2010 przez Franek

Tytuł orginalny “Free as in Freedom: Richard Stallman’s Crusade for Free Software” jest to książka opublikowana na licencji GNU Free Documentation License, opowiada ona o życiu Richarda Stallman’a twórcy ruchu wolnego oprogramowania, założyciela projektu GNU oraz Free Software Foundation. Została napisana przez amerykańskiego dziennikarza Sam William’s oraz opublikowana 12 marca 2002 roku przez wydawnictwo O’Reilly Media. Książka doczekała się również polskiego tłumaczenia za sprawą Krzysztofa Masłowskiego oraz została wydana przez wydawnictwo Helion. Zapraszam do przeczytania książki, jak ją wydrukuję, to przeczytam :]

Owy wpis dedykuje Beacie, która jest molem książkowym. KY :D

Nie komentowano

Tagi: , , , , ,

Konfiguracja MPD + scrobbler Last.fm / Libre.fm / Jamendo

Opublikowano 31 maja 2010 przez Franek

Music Player Daemon w skrócie MPD to bardzo specyficzny multiplatformowy odtwarzacz muzyczny ponieważ działa on jako serwer dźwięku. Spisuje się on bardzo dobrze, zużywa bardzo mało zasobów, odtwarza popularne formaty muzyczne (MP3, MP2, MP4, ACC, MOD, WAV, Ogg Vorbis). Przy czym pozwala, na wyszukiwanie utworów, zarządzanie playlistami i obsługuje tagi muzyczne. Do jego obsługi potrzebna jest aplikacja kliencka, która łączy się z serwerem, co pozwala na jego kontrolę. Dzięki temu MPD może pracować na domowym serwerku, a my kontrolujemy go zdalnie z desktopa. Czytaj dalej »

4 komentarze

Tagi: , , ,

Jak kontrolować / limitować użycie procesora przez procesy

Opublikowano 31 maja 2010 przez Franek

Bardzo przydatny ficzer, szczególnie kiedy nasz CPU nie grzeszy wydajnością aby uruchamiamy jakąś mocno obciążającą procesor czynność taką jak konwersja wideo, czy kompilacja programów. Można jednak łatwo ograniczyć użycie czasu procesora dla danych aplikacji za pomocą cpulimit. Czytaj dalej »

5 komentarzy

Tagi: , , , , , , ,

Kompilacja rTorrent z SVN z kolorowym interfejsem w CLI [gotowe paczki deb]

Opublikowano 31 maja 2010 przez Franek

rTorrent – jest tekstowym klientem sieci BitTorrent na licencji GPL, rozwijanym przez Jariego Sundella (pseudonim Rakshasa). Został napisany w języku C++ z nastawieniem na wysoką wydajność i poprawny kod. Wykorzystuje bibliotekę libTorrent (własną, nie libtorrent z sourceforge) dla systemów uniksowych. Interfejs użytkownika jest napisany w oparciu o bibliotekę ncurses. Własna biblioteka libTorrent różni się od innych wersji transmisją danych bezpośrednio między stronami pamięci zmapowanymi przez funkcję mmap() a stosem sieciowym. Na łączach o wysokiej przepustowości potrafi wysyłać dane kilkukrotnie szybciej niż oficjalny klient BitTorrent. Pakiety rTorrenta są dostępne na różne dystrybucje Linuksa i Uniksa oraz można go uruchamiać i kompilować w prawie każdym systemie operacyjnym zgodnym z POSIX, takim jak na przykład FreeBSD. Dzięki interfejsowi tekstowemu można używać go w programach typu screen i dtach. Obsługuje zachowywanie sesji i pozwala użytkownikom na dodawanie i usuwanie torrentów. Oferuje także częściowe ściąganie torrentów zawierających wiele plików. Od wersji 0.7.0 obsługuje także szyfrowanie. rTorrent wspiera również rozproszone tablice mieszające i super-seeding. rTorrent może być obsługiwany przy pomocy XML-RPC. – Osobiście bardzo lubię tą aplikację i jest ona jedyną jaką wykorzystuję do pobierania nowych dystrybucji GNU/Linuxa z sieci BitTorrent ;) Czytaj dalej »

5 komentarzy

Tagi: , , , , , ,

Wygodne wysyłanie plików do Imageshack / Rapidshare, PyShare (skrypt Nautilusa)

Opublikowano 30 maja 2010 przez Franek

PyShare to skrypt do menedżera plików Nautilus. Skrypt ten dodaje możliwość łatwego i szybkiego wysyłania plików do Rapidshare oraz obrazków do Imageshack poprzez menu kontekstowe po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na danym pliku. Czytaj dalej »

Nie komentowano

Tagi: , , , , , ,

Kontrolowanie zadań w terminalu

Opublikowano 29 maja 2010 przez Franek

Kiedy pracuję w terminalu często wykonuję kilka czynności na raz, np mam uruchomione irrsi, mc, podręcznik manuala i vim na którym edytuję jakiś plik konfiguracyjny. Abym mógł tak pracować muszę uruchomić kilka terminali/zakładek, lub korzystać ze screen, nie zawsze jest to wygodne rozwiązanie. Można jednak za pomocą jednego terminala uruchomić wiele aplikacji/komend, jedynym ograniczeniem jest tylko fakt iż jedna aplikacja może działać na pierwszym planie, reszta działa w tle. Czytaj dalej »

3 komentarze

Tagi: , , , , ,

Lśniący Lamparcik 10.04PL, czyli Polski remix Ubuntu wydany

Opublikowano 13 maja 2010 przez Franek

Jak poinformował administrator Ubuntu.pl Sylwester Siejka, Ubuntu 10.04PL o nazwie kodowej Lśniący Lamparcik zostało wydane. Polski remix to nic innego jak dobrze nam znane oficjalne wydanie Ubuntu, z tą różnicą, że jest przystosowane dla Polskiego użytkownika.

Czytaj dalej »

2 komentarze

     
Green Dog Says

MiniBlog