Kategoria | wrzesień, 2010

Tagi: , , , , , , ,

Powitajcie The Document Foundation i LibreOffice!

Opublikowano 28 września 2010 przez Franek

Powstała organizacja The Document Foundation która od teraz będzie dystrybuować oraz kontynuować rozwój otwartoźródłowego pakietu biurowego LibreOffice. Moim zdaniem jest to bardzo dobra wiadomość, spowoduje to oddzielenie się projektu OpenOffice od głównego sponsora czyli szatana… yyy Oracle. Miejmy nadzieję, że Oracle przekaże fundacji prawa do marki OpenOffice.org oraz zechce współpracować z The Document Foundation przy rozwoju pakietu biurowego LibreOffice. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami do pracy nad rozwojem LibreOffce mają oddelegować swoich pracowników takie firmy jak Google, Novell czy Red Hat, również wiele innych znanych firm operuje wsparcie. Co jak myślę wróży dobrze patrząc z perspektywy rozwoju pakietu.

Czytaj dalej »

17 komentarzy

Tagi: , , , ,

Nadchodzi koniec wsparcia dla Ubuntu 9.04 – Jaunty Jackalope kończy żywot!

Opublikowano 27 września 2010 przez Franek

Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope zostało wydane 23 kwietnia 2009 roku, prawie 18 miesięcy temu. Zgodnie z polityką wydań Ubuntu, Canonical zobowiązuje się do wydawania poprawek bezpieczeństwa oraz krytycznych uaktualnień przez okres 18 miesięcy od wydania systemu. Właśnie kończy się okres wsparcia dla Ubuntu 9.04, 23 października 2010 roku Ubuntu 9.04 przestanie być wspierane, nie będą wydawane na niego poprawki i system zakończy swój żywot.

Czytaj dalej »

2 komentarze

Tagi: , , , , , ,

Zarządzanie pakietami w Debianie i Ubuntu poprzez WaJIG

Opublikowano 26 września 2010 przez Franek

WaJIG jest uproszczoną nakładką na wiele Debianowych narzędzi do zarządzania pakietami takimi jak apt-get, dpkg, dpkg-deb, apt-cache i nie tylko ponieważ aplikacja ta używa jeszcze wiele innych narzędzi . WaJIG zapewnia funkcjonalności nie dostępne w wyżej wymienionych narzędziach do zarządzania pakietami. Aplikacja ta pozwala zarządzać wszystkim co jest z wiązane z instalacją / usuwaniem / aktualizacją / etc pakietów zarówno tych instalowanych lokalnie jak i tych instalowanych z repozytoriów.

Czytaj dalej »

2 komentarze

Tagi: , , , , , ,

Kdenlive super nieliniowy edytor wideo dla KDE (i nie tylko)

Opublikowano 17 września 2010 przez Franek

Nie używam KDE SC, a z racji takiej że jestem użytkownikiem GNOME staram się też nie używać aplikacji napisanych w Qt. Jednak Kdenlive to aplikacja co do której nie mogłem przejść obojętnie. Poznałem ją całkiem niedawno bo wczoraj :P, co zbiegło się z wydaniem nowej wersji Kdenlive oznaczonej numerem 0.7.8 w którym to dodano 28 nowych funkcji i usunięto ~100 błędów. Postanowiłem zmontować tak dla zabawy kilka filmików, niestety próżno szukać dobrych* (*czytaj takich które by mi odpowiadały) aplikacji napisanych w GTK. Wprawdzie jest Avidemux, czy PiTiVi (Co to ogólnie za program? On coś umie? O_o I co on robi domyślnie w Ubuntu? :P), Czytaj dalej »

2 komentarze

Tagi: , , , , , , , ,

Obsługa usług Google z poziomu terminala dzięki googlecl

Opublikowano 17 września 2010 przez Franek

O_o …Jak powszechnie wiadomo w tej złej i mrocznej konsoli można zrobić niemal wszystko. Można oglądać filmy (mplayer), można. Można przeglądać strony (elinks), można. Można gadać na Jabberze (mcabber), można. Można zarządzać plikami (mc), można. Można korzystać z poczty elektronicznej (mutt), można. Można edytować pliki tekstowe/klepać kod (vim), można. Można edytować pliki audio (ecasound). Można słuchać muzyki (ncmpc + mpd), można. Można też robić też wiele innych rzeczy. Przedstawiłem tu przykłady z życia codziennego, znaczy się takie z których często się korzysta, no przynajmniej z których często ja korzystam :P. W nawiasach podałem przykładowe aplikacje które działają w cli które z większą lub mniejszą częstotliwością użytkuje. Nie jestem orthodox który musi używać aplikacji w terminalu, dostrzegam jednak ich zalety i w wielu przypadkach wykorzystując do pracy terminal potrafię zrobić daną czynność szybciej. Inna sprawą jest fakt iż często należy poświęcić trochę czasu na konfigurację i naukę obsługi programu, myślę jednak że warto.

Czytaj dalej »

2 komentarze

Tagi: , , , , ,

Freenet co to jest i jak używać na Linuxie

Opublikowano 16 września 2010 przez Franek

Zachęcam do zapoznania się również z wpisem Zachowaj anonimowość w Internecie, zainstaluj Tor i Privoxy.

Freenet – zdecentralizowana anonimowa sieć dystrybucji informacji, tworzona w taki sposób, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo i prywatność użytkowników. Wykorzystuje łącza i dyski jej użytkowników, analogicznie do sieci torrent. Jej implementacja jest napisana w oparciu o zasadę Open Source (kod źródłowy jest dostępny dla wszystkich użytkowników). Projekt jest rozwijany od 2000 roku.

Czytaj dalej »

2 komentarze

Tagi: , , , ,

W sobotę jest Software Freedom Day! Święto Wolnego i Otwartego Oprogramowania

Opublikowano 15 września 2010 przez Franek

18 września jest dniem, który jest ogólnoświatowym świętem ustanowionym aby pokazać dobrodziejstwo korzystania z Wolnego i Otwartego Oprogramowania.

Czytaj dalej »

4 komentarze

Tagi: , , , ,

Licznik smutnej surykatki – odliczamy do wydania Ubuntu 10.10

Opublikowano 13 września 2010 przez Franek

Wielu z Was z niecierpliwością czeka na oficjalne wydanie Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat, które zostanie wydane 10 października. Niestety ja nie, nie odpowiada mi droga “rozwoju” tej oto dystrybucji. Nowy wygląd, nowe wersje aplikacji (wow, pół roku trzeba było czekać na nowe wersje programów!) to raczej nie jest to czego oczekuje po słowie rozwój. Do tego wszystko mające aplety które utrudniają mi korzystanie z systemu i niespełnione obietnice. Przenoszą przyciski obramowań okien na lewą stronę bo po prawej coś będzie, miała być obsługa btrfs i co? Błahahaha figa z makiem, ja rozumiem że mało czasu itp itd, ale niech nie pitolą. Jeszcze wciskanie jedynych słusznych aplikacji ehhh…. Zresztą nie tylko ja czuję potrzebę buntu, kilku moich znajomych ma podobne odczucia, a na forach i blogach można znaleźć wiele podobnych wpisów. Dla mnie Ubuntu kończy się z chwilą wydania 10.10. Wprawdzie używam nadal 10.04.1 LTS i będę używał jeszcze jakiś czas ale jego chwile są policzone. Zobaczymy tylko czy szybciej system się posypie czy szybciej znajdę czas i chęci na instalacje Sida. Czytaj dalej »

6 komentarzy

Tagi: ,

My Tools of the Trade 2010

Opublikowano 03 września 2010 przez Franek

Zainspirowany wpisem customa (custom.name), którego to zainspirowali inni, a tych innych zainspirowali innejsi. Piszę ten wpis aby kontynuować swoisty łańcuszek wpisów w których wszyscy się chwalą swoim sprzętem. Ja chociaż chwalić się czym nie mam to i tak nie narzekam, bo mój komputer daje radę. Czytaj dalej »

2 komentarze

Tagi: , , , , ,

Przegląd aplikacji do nagrywania oraz edycji dźwięku w Linuxie

Opublikowano 01 września 2010 przez Franek

Edycja dźwięku, miksowanie, dodawanie efektów to czasem dobra zabawia. Wiele profesjonalnych aplikacji kosztuje krocie, a tymczasem w świecie wolnego i otwartego oprogramowania istnieje wiele ciekawych i godnych polecenia aplikacji. Niektóre z nich z powodzeniem można stosować w poważniejszych projektach niż tylko domowe zabawy dźwiękiem. Oto przegląd dwudziestu kilku aplikacji do nagrywania oraz edycji dźwięku pod Linuxem. Większość z nich można znaleźć w repozytoriach Ubuntu, inne dostępne są w postaci kodu źródłowego, kilka niestety nie jest już rozwijana. Czytaj dalej »

Nie komentowano

     
Green Dog Says

MiniBlog