Kiedy tworzymy jakieś prace, broszury, czy chociażby grafiki, bardzo często korzystamy z różnych czcionek. I z pewnością mamy ich wiele w systemie. A kiedy mamy ich wiele wyszukanie tej odpowiedniej ze stosu innych staję się niezbyt łatwe, jest jednak na to sposób…
Fonty Python menadżerem czcionek przeznaczonym dla GNU/Linuxa napisanym przy użyciu wxPython, więc aplikacja ta dobrze sprawuje się w każdym środowisku graficznym. Pozwala ona zbierać czcionki i ich struktury, segregować je dzięki pogs, oraz udostępnia funkcje wyszukiwania ich. Zastanawiałem się co to znaczy pogs, jak napisał sam autor programu: “myśl o pogs jako workach, grupach, zakładkach, pudełkach” . Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze, a jej opcje konfiguracyjne to w zasadzie tylko możliwość wyboru rozmiaru w jakim mają być wyświetlane czcionki, oraz zmiana napisu jaki ma być wyświetlany podczas podglądu czcionki.
Okno programu można podzielić na cztery części:
- (1) drzewo katalogów – to tutaj wskazujemy folder w którym znajdują się czcionki,
- (2) główna część – gdzie mamy podgląd czcionek,
- (3) pole wyszukiwania czcionek,
- (4) pasek zakładek pogs.
Instalacja:
Aby zainstalować Fonty Python w Ubuntu lub Debianie, wystarczy użyć polecenia:
sudo apt-get install fontypython
Użytkowanie/podsumowanie:
Nie ma co tutaj się rozpisywać, obsługa jest banalnie prosta i intuicyjna. Bardzo przydatną funkcją aplikacji jest możliwość segregowania czcionek w zakładkach, a używanie zakładek jest szybkie i wygodne. Wystarczy zaznaczyć daną zakładkę, a następnie “zaptaszkować” czcionkę.
W Linuxie czcionki zainstalowane w systemie, znajdują się w katalogu /usr/share/fonts
Strona domowa: otherwise.relics.co.za.
2 lipca, 2009 at 10:54
może program powinien się nazywać “Monty Python” :)