Kategorie | GNOME, Linux, Programy

  

Glippy: menedżer schowka dla GNOME

Opublikowano 14 lipca 2010 przez Franek

Z systemowego schowka korzystamy bardzo często, to dzięki niemu działa funkcja kopiuj → wklej. Standardowy schowek w który są wyposażone nasze systemy nie zapewnia jednak wielu przydatnych funkcjonalności. Można to jednak zmienić za pomocą zewnętrznej aplikacji jaką jest menedżer schowka. Jest to program który podnosi funkcjonalność systemowego schowka, dodając nowe przydatne opcje.


Istnieje wiele takich aplikacji na różne systemy i środowiska graficzne. Moją ulubioną przeznaczoną dla środowiska GNOME jest Glippy. Jest to bardzo prosta aplikacja, nie posiada zaawansowanych opcji, jednakże mi ona odpowiada i z powodzeniem ją używam. Program obsługuje zarówno schowek wyklikany myszką jak i ctrl+c + ctrl+v, posiada również obsługę obrazków oraz synchronizację schowków. W programie można swobodnie zmieniać wielkość schowka, jak i co dla mnie bardzo przydatne aplikacja pozwala na zapisanie zawartości schowka przy wyłączaniu menedżera.

Aby zainstalować Glippy w Ubuntu, należy dodać nowe repozytorium:
sudo add-apt-repository ppa:bikooo/glippy
Następnie należy zaktualizować listę repozytoriów i można instalować program:
sudo apt-get update
sudo apt-get install glippy
Opcjonalnie można zainstalować ikonkę Ubuntu mono, która pasuje kolorystycznie do czarno-białych ikonek w tace systemowej w Ubuntu:
apt-get install glippy-ubuntu-mono
Użytkownicy innych dystrybucji powinni pobrać oraz skompilować program ze źródeł które dostępne są na launchpad.net.
Po instalacji można cieszyć się programem uruchamiając go z menu programy → akcesoria. Warto nadmienić iż autorem Glippy jest nasz rodak Wojciech Kowalczyk.

Glippy na launchpad.net

  

4 Comments For This Post

 1. Adam Says:

  Po co używać jakiegoś ociężalstwa w mono jak jest Parcellite?

 2. Franek Says:

  Nawet nie zauważyłem, że to na mono jest, został mi syf po F-spot i Tomboy -.- F-spota zamieniłem na Shotwell, a Tomboy na Gnote. Dzięki zaraz sprawdzę sobie Parcellite.

 3. czepol Says:

  O, za chwilę sobie też przetestuję.

 4. Franek Says:

  @Adam rzeczywiście Parcellite jest lepszy, dzięki za info, nie wiedziałem o istnieniu tego programu :>

Leave a Reply

Polityka komentarzy

     
     
Green Dog Says

MiniBlog