CAD, czyli Komputerowe wspomaganie projektowania (z angielskiego Computer Aided Design), jest to proces projektowania, w którym na każdym etapie projektowania wykorzystywany jest komputer jako podstawowe narzędzie pracy projektanta. Zastosowanie CAD pozwala na łatwiejszy dostęp do zasobów wiedzy, bibliotek, opracowań normatywnych, przepisów prawnych, czy dyrektyw.
Przykładem programu CAD pozwalającego na pracę dwóch wymiarach jest wydawany przez firmę Ribbonsoft QCad. Przypuszczam, że Q w nazwie wzięło się z tego, że program oparty jest na bibliotece Qt. Kod źródłowy dla systemów Linux i Mac OS X rozpowszechniany jest na licencji GPL, dzięki czemu dostępna jest edycja społecznościowa (Community Edition). Aplikacja jest dostępna również na systemy Windows, ale jest programem własnościowym w tym przypadku (^^). Aplikacja została przetłumaczona na około 20 języków, w tym polski. QCad chociaż nie posiada aż takiej funkcjonalności jak AutoCAD, jest ciekawą alternatywą dla tego bardzo drogiego oprogramowania. W zupełności wystarcza do tworzenia projektów np. w technikach, czy nawet na studiach. W programie można tworzyć rysunki techniczne, takie jak: plany budynków, wnętrz, rysunki części mechanicznych lub schematy. Dostępna jest również wersja płatna Professional. Jej koszt jest jednak nieporównywalnie niższy niż wspominanego już AutoCad.
Podstawowe funkcjonalności aplikacji:
- Warstwy
- Grupy (Bloki)
- 35 dołączonych czcionek CAD
- Jednostki metryczne i anglosaskie
- Wejście/wyjście DXF
- Drukowanie w skali
- Ponad 40 narzędzi konstrukcyjnych
- Ponad 20 narzędzi do modyfikacji
- Konstrukcja i modyfikacja punktów, linii, łuków, okręgów, elips, krzywych składanych, linii łamanych, tekstów, wymiarów, linii kreskowanych, wypełnień, obrazów rastrowych
- Różne, efektywne narzędzia do wyboru obiektów
- Punkty przeciągania obiektu
- Narzędzia pomiarowe
- Biblioteka części zawierająca ponad 4800 części CAD
- Interfejs tworzenia skryptów
Instalacja
sudo apt-get install qcad
– W Ubuntu.