Kategorie | Linux, Serwer

  

phpsysinfo: informacje o stanie Twojego serwera

Opublikowano 06 lutego 2009 przez Franek

Ostatnio dowiedzieliśmy się jak w prosty sposób uzyskać statystyki ruchu na serwerze. Jest jeszcze coś co warto monitorować, mianowicie stan systemu, na którym mamy zainstalowany serwer, obciążenie systemu, temperatury itp. Oczywiście możemy robić to z poziomu konsoli logując się przez SSH. Takie rozwiązanie nie zawsze jest wygodne i efektywne.

phpsysinfo czyli PHP System Information, to skrypt PHP wydawany na licencji GPL, który zbiera wszystkie informacje o systemie oraz jego aktualnym stanie i wyświetla je w formie dostępnej z poziomu www. Dostępny jest na różne systemy.Ooprócz Linuksa wspierane są również BSD, Mac OS X i Windows. Posiada obsługę kilkunastu języków (w tym Polski), obsługuje także skórki, jest też konfigurowalny. Dzięki temu możemy dostosować go pod konkretny system lub wyświetlać tylko te informacje, które nas interesują. A informacji, które mogą być wyświetlane jest naprawdę sporo:

  • Podstawowe informacje: system operacyjny, wersja jądra, IP, średnie obciążenie, liczba zalogowanych użytkowników i czas pracy.
  • Informacje o sprzęcie: procesory (ich liczba, marka, model), lista urządzeń PCI, IDE, SCSI i USB.
  • Temperatury, napięcia oraz prędkości obrotowe wentylatorów, które phpsysinfo odczytuje z programów monitorujących takich jak: lmsensors, healthd, hwsensors, mbmon, mbm5 i hddtemp.
  • Informacje o obciążeniu pamięci zarówno RAM jak i SWAP: jądro i aplikacje, bufory oraz cache.
  • Informacje o zamontowanych systemach plików: partycje, rodzaj systemu plików, rozmiar, procent zajętego miejsca.
  • Informacje o interfejsach sieciowych: odebrane, wysłane, oraz błędne pakiety.

Instalacja:
Najnowsze wydanie oznaczone jako 3.0-rc6 znajduje się już w repozytoriach Ubuntu 8.10, pozostałych zainteresowanych odsyłam do strony pobierania sourceforge.net. Przechodzimy to instalacji:
sudo apt-get install phpsysinfo

Program instaluje się w katalogu /usr/share/phpsysinfo , do którego podczas instalacji tworzony jest link symboliczny w /var/www o nazwie phpsysinfo. Dlatego już teraz wchodząc w przeglądarce na adres: http://domena-lub-IP.pl/phpsysinfo ujrzymy informacje o systemie.
Jeśli będziesz chciał włączyć lub wyłączyć poszczególne informacje – plik konfiguracyjny znajduje się w katalogu /etc/phpsysinfo. Zmiany w konfiguracji są bardzo łatwe, ponieważ poszczególne opcje zostały dobrze opisane, a w większości przypadków polega na wyborze “false or true”.

Strona domowa:
phpsysinfo.sourceforge.net – znajdziemy na niej również kilka ciekawych skórek.

Zrzut:
phpsysinfo

  

Leave a Reply

Polityka komentarzy

     
     
Green Dog Says

MiniBlog