Kategorie | Hardware, Linux

  

SteamBox jeszcze w tym roku

Opublikowano 06 stycznia 2013 przez Franek

O konsoli do gier której producentem ma być Valve plotkuje się w internetach już od dłuższego czasu. Co raz więcej znaków na niebie i ziemi wskazuje, że premiera owej konsoli obędzie się w tym roku i to już w pierwszej jego połowie, a konsolą będzie sterować Linux.

Steam_poweredPod koniec zeszłego roku w Kalifornii podczas Video Game Awards dyrektor Valve Gabe Newell oficjalnie potwierdził, że pracują nad konsolą, uchylił również rąbka tajemnicy odnośnie samego urządzenia. Sprzęt ten określany jest jako komputer do salonów, który niejako stworzony jest do działania z dużymi ekranami telewizorów. Prawdopodobnie budowa samej konsoli zostanie zamknięta, rozumiem przez to że nie będzie można jej rozbudować, a wykorzystaną architekturą sprzętową będzie x86. Po tym jak firma Valve dość mocno krytykowała Microsoft i Windows 8 i gdy później pojawił się Steam na Linuxa (w tej chwili projekt znajduje się już w fazie otwartych beta testów), wielu nie miało już wątpliwości jaki system będzie zainstalowany na konsoli. Gebe spytany właśnie o oprogramowanie od razu zaznaczył, że ich aktualnym priorytetem jest wydanie stabilnej wersji Steam na Linuxa. Co ciekawe Steam na Linuxa po za klasycznym “komputerowym GUI” wyposażony jest również w interfejs Big Picture. Interfejs ten stożony był z myślą o dużych ekranach, oraz obsłudze padem. Twórcy zapowiadają, że ich konsola ma być bezpośrednim konkurentem dla Sony PlayStation i Microsoft Xbox.

Podczas konferencji która odbyła się 29 grudnia ubiegłego roku Ben Krasnow inżynier pracujący dla Valve również opowiadał o Steambox, oraz o innych sprzętowych projektach, które firma ma zaprezentować w 2013 roku. Te inne projekty to prawdopodobnie kontrolery gier. Zasugerował również że mamy spodziewać się samych ekscytujących rzeczy.

Tak więc będzie ekscytująco, a konkretnych zapowiedzi możemy spodziewać się podczas GDC 2013 które odbędzie się 25-29 marca w San Francisco, lub podczas E3 2013 które będzie miało miejsce 11-13 czerwca w Los Angeles

Więcej info: kotaku.com, golem.de.

  

10 Comments For This Post

 1. bialyikar Says:

  Jak rzadko słyszy się od tak dużych firm, że ich priorytetem jest uruchomienie czegoś na Linuksie ;)

 2. Franek Says:

  To święta prawda.

 3. kamilek Says:

  jestem ciekawy możliwości, sam mam już ponad 4 gry na Steam-ie i mam za złe, że nie mogę ich na allegro odsprzedać, ale z drugiej strony, pomysł konsoli na Linuxie wydaje mi się całkiem ok, tym bardziej, że M$ coraz bardziej zamyka swoje środowisko…

 4. PKM Says:

  I tak więcej oszczędza się kupując gry na promocjach w steam bez możliwości ich ponownej sprzedaży niż kiedy musisz grę sprzedać za grosze na allegro.

 5. @trampolot Says:

  Myślę, że to dobry ruch. Linux sprawuje się super prawie na każdym sprzęcie. Wielkim plusem jest też to, że konsola to nic innego jak zwykły pc. Będzie można samemu złożyć konsolkę :)

 6. pies Says:

  ja caly czas myslalem ze ten zielony pies ma wystawiony jezyk a to jego lapa lol

 7. Franek Says:

  Hehe :D To jego łapa i pokazuje nią ciekawe wpisy. Trochę pies pospał, muszę go uaktualnić. :)

 8. Rasiras Says:

  Wygląda na to, że nowy produkt stworzony dla systemu Linux okaże się dużym sukcesem. Oczekujemy na niego z niecierpliwością.

 9. Michał Says:

  Dobrze jak nowa konsola pojawi się na rynku, monopol w branży gier online nigdy dobrze nie wypływał na jakość produkcji.

 10. hardyTwardy Says:

  Monopol nigdzie dobrze nie wpływa na jakość produktu/usług…

  Linuks zdobył już serwery, niedawno mobilne zabawki, pora na rynek gier konsolowych i w końcu… może… ruszy się coś na rynku desktopów.

Leave a Reply

Polityka komentarzy

     
     
Green Dog Says

MiniBlog