Kategorie | Linux, Poradniki, Programy, Ubuntu

  

Gry z Commodore 64 na Linuxie

Opublikowano 28 sierpnia 2010 przez Franek

Poprzednio napisałem artykuł, który pokazuje jak uruchamiać gry z Amigi na Linuxie dzięki emulatorowi E-UAE. W dzisiejszym artykule opiszę jak uruchomić gry z kultowego Commodore 64, który w latach ‘80 podbiła serca niejednego zafascynowanego gracza. Pamiętam, że kiedyś byłem posiadaczem tego komputera z magnetofonem, ale nic już kompletnie nie pamiętam go w akcji. Dlatego dzięki Ubuntu i emulatorowi VICE (The VICE Emulator) miałem okazję zobaczyć co kiedyś się działo w domach przed telewizorami.

Nie będę rozpisywać się zbyt wiele na ten temat, ponieważ nie wiele wiem i pamiętam, ale jeśli ktoś będzie chciał dowiedzieć się więcej o Commodore bez problemu poradzi sobie przy pomocy wyszukiwarki internetowej.

Emulator VICE, który pozwala na uruchamianie gier m.in. z Commodore C64 znajduje się w repozytorium multiverse. Aby zainstalować ten niezbędny program wystarczy w Synapticu odnaleźć pakiet ‘vice’ lub w konsoli wyklepać polecenie:

sudo apt-get install vice

Gdy będziemy chcieli teraz uruchomić emulator VICE niestety nie uruchomi się, ponieważ nie posiada niezbędnych do działania ROM-ów (ograniczenia licencyjne na to nie pozwalają i dlatego nie ma ich w paczkach, które znajdują się w repozytorium Ubuntu). Dlatego teraz musimy zajrzeć na stronę: viceteam.org i pobrać wymagany Tarball. Pobraną paczkę należy rozpakować, wejść do rozpakowanego katalogu, potem do katalogu ‘data’, skopiować wszystko co w nim znajduje się, następnie w katalogu domowym naszego konta utworzyć nowy katalog ‘.vice’ (nie zapomnij o kropce przed nazwą) i wkleić w nim skopiowane przez nas wcześniej pliki lub w konsoli wyklepać następujące polecenia:

$ wget http://www.zimmers.net/anonftp/pub/cbm/crossplatform/emulators/VICE/vice-2.1.tar.gz
$ tar xzf ./vice-2.1.tar.gz
$ cp -r ./vice-2.1/data $HOME/.vice

Teraz pozostaje uruchomić program Commodore 64, z menu wybrać Plik oraz pozycję Inteligentne wsadzanie dyskietki/kasety…, po czym wybieramy grę i klikamy na przycisk Autostart.

Życzę udanej zabawy oraz dobrych wrażeń i wspomnień.

Przydatny link: viceteam.org

Autor epul, pierwotnie opublikowane na czytelnia.ubuntu.pl na licencji creativecommons.org

  

4 Comments For This Post

 1. Paweł Says:

  DO ROBOTY SIĘ WEŹ A NIE W MARIO GRASZ, ZARAZ DO TECHNIKUM A TY CO?!

 2. Franek Says:

  Idź sprawdź czy Cię mama nie woła :P

 3. commodore Says:

  Uwielbiam stare gierki :) Dzieki za ten poradnik, bo obecnie jedyny sposob w jaki uruchamialem te gry to emulowalem windowsa pod linuxem i odpowiedni emulatorek, a tak mozna duzo prosciej :)

 4. Darek Says:

  Mi przycina się trochę sterowanie. Czy są wydajniejsze emulatory na linuksa?

Leave a Reply

Polityka komentarzy

     
     
Green Dog Says

MiniBlog