Kategorie | Debian, Linux, Programy

  

Iceweasel 5.0 (Firefox 5.0) w Debianie i słówko o Prospektowy – LessChrome HD

Opublikowano 24 maja 2011 przez Franek

Całkiem niedawno Mozilla ogłosiła wydanie pierwszego wydania Firefox w wersji 5.0. Dość szybko nastąpiło wydanie testowej wersji tej przeglądarki zważywszy na fakt, że wydanie stabilnego Firefoxa 4.0 miało miejsce 22 marca. Czyżby Mozilla pozazdrościła Google szybkiego rozwoju Chrome? Być może tak jest, świadczy o tym chociażby wprowadzenie nowego kanału dystrybucji o nazwie Aurora. Wprowadzenie tych zmian spowodowało, że cykl wydawniczy Firefox jest po części zbliżony do cyklu wydawniczego Chrome a kolejne wersje Fx mają pojawiać się w odstępie 12 tygodni.

Co nowego w Firefox 5.0? Wydaję się, że niewiele. Została wprowadzona obsługa nowego typu animacji CSS i… i… poprawiona wydajność oraz stabilność. Nie robiłem jakiś testów czy głębszych analiz, wydaję mi się jednak że Mozilla nie kłamie bo Iceweasel 5.0 działa u mnie zdecydowanie szybciej niż jego starszy brat w wersji 4.0. Po około tygodniu używania przeglądarki nie miałem też żadnych problemów z jej stabilnością.

Działają podstawowe i niezbędne dla mnie rozszerzenia takie jak Adblock Plus, Download in tab, Flashblock, NoScript oraz mój nowy ulubiony dodatek o nazwie Prospektowy – LessChrome HD.

Prospektowy – LessChrome HD jest rozszerzeniem które po zainstalowaniu ukrywa pasek adresu. Pasek pojawia się tylko po najechaniu kursorem na miejsce w którym wcześniej się znajdował. Daje to możliwość zaoszczędzenia miejsca na ekranie, co za tym idzie większa powierzchnia pozostaje na wyświetlanie stron. Dla mnie podczas korzystania z netbooka jest to bardzo ważne, dlatego dodatek ten z miejsca polubiłem. Przeglądarka weń wyposażona prezentuje się tak:

Instalacja Iceweasel 5.0 w Debianie 6 Sqeeze
Instalacja jest bardzo prosta i sprowadza się kolejno do dodania nowego repozytorium oraz klucza, odświeżeniu listy repozytoriów i instalacji programu.
echo "deb http://mozilla.debian.net/ squeeze-backports iceweasel-5.0" | tee -a /etc/apt/sources.list
wget -O- -q http://mozilla.debian.net/archive.asc | gpg --import
apt-get update
apt-get install -t squeeze-backports iceweasel

Repozytoria z innych kanałów oraz dla innych wydań Debiana mozilla.debian.net.

PS może ktoś wie jak przenieść karty na belkę tytułową tak jak robi do Firefox pod Windows i Chrome?

  

12 Comments For This Post

 1. Grz Says:

  https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/hi… – może działa, kiedyś używałem i było ok.

 2. Franek Says:

  U mnie coś nie działa, na Fx 4 działa ale psuje wszystko ;) a na Fx 5 nie chce się odpalić :>

 3. Franek Says:

  Tak też zrobiłem w GNOME Shell http://www.webupd8.org/2011/05/how-to-remove-maxi

 4. oskar Says:

  bo nikt nie potymalizuje już kodów tylko wypuszcza chłam co jednym działa a innym nie, a jak komuś nie działa to się go od noobów wyzywa chwaląc się jaki ja jestem boski, co to wogóle za sztuka prowadzic bloga o systemach operacyjnych i konfigracjach na CMS. niby blog, bo to jest blog ale taki na niby, niby to strona niby blog alee hj wie co to jest, sorry za hate, ale mam po przeczytaniu artukułu, że produkuje sie na świeci iwpaja ładne gówno ja k a mc,dolaldsie, i snobizuje sie jaki to ja boski jestem, FRK a weż z konsoli wszystko zrób bez użycia gnoma, sam kernel skompilowany postaw, czaisz białe literki na czarnym tle, nie jakic lxterm, czy gnome terminal, PRIORITY: ring 0, i z surowego bina laduj, a strone na cms kazdy głupi dzisiaj postawi pozdro, KURWA ALE JA LUVIE HEJOWAĆ

 5. Franek Says:

  Cześć netowy onanisto.

  Dziękuje za komentarz oraz gratuluje inteligencji. Moja tresowana świnia posiada jej równie tyle co ty i też umie pisać komentarze :)

  Jesteś tak żałosna, że a z szkoda gadać.

  Spędzasz sobotę wieczór przed kompem i wyżywasz się nie wiedząc o tym że ręką huja nie oszukasz. Cioto

  A ten utwór jest dla ciebie. http://www.youtube.com/watch?v=2I-oQl2zIMg

 6. @d4rkypl Says:

  Odpowiadanie trolowi w ten sposób jest na jeszcze niższym poziomie niż sam trolling tego wyżej. Bądź na poziomie, daruj sobie podjazdy na poziomie podstawówk, "zioto", "ręką huja nie oszukasz" (http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=7510 tak btw) i dedykowanie gimnazjalno-hiphopowych utworów, a zamiast tego po prostu kasuj komentarze.

  Pozdrawiam.

 7. Franek Says:

  Ale kiedy ja napisałem w sposób który on zrozumie, starałem się :>

 8. @d4rkypl Says:

  Czyli zrobiłeś dokładnie to o co mu chodziło i sprowadziłeś rozmowę do poziomu bruku. Teraz tu wróci i zniszczy cię doświadczeniem w tego typu "dyskursie". Nie mówiąc już o tym, że wychodzisz w ten sposób na buraka, który wchodzi w pyskówki z dzeciakami. Spasuj, skasuj, żyj dalej.

 9. Adaho0 Says:

  True, nigdy nie dyskutuj z głupcem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem.
  Trzymaj klasę. Zawsze.

 10. Franek Says:

  Masz rację.

 11. Franek Says:

  teraz tydzień będzie śmierdział blog, bo troll u tu był :/

 12. msl Says:

  firefox goni chrome, już fx 7 alpha jest :)

Leave a Reply

Polityka komentarzy

     
     
Green Dog Says

MiniBlog