Starego wyjadacza systemów z rodziny GNU/Linux oraz oprogramowania Open Source w zakresie otwartości ciężko jest zaskoczyć. Mamy Open Source, Open Standard, Open Content, Open Hardware i temu podobne. Mamy również nanoHABITAT.
Czym do licha jest nanoHABITAT? Z pewnością pomyślało tak wielu z was. Otóż nanoHANITAT jest małym domkiem o powierzchni zabudowy 25m2. Tak mała powierzchnia pozwala na jego budowanie bez zezwolenia, wystarczy jedynie zgłosić rozpoczęcie budowy do odpowiedniego urzędu. Domek w całości budowany jest z materiałów naturalnych takich jak słoma, glina czy drewno. To jeszcze nie wszystko co odróżnia go od domów w których mieszkamy, w całości zdokumentowany na licencji Open Source.
Jak widać konstrukcja nie jest zbytnio skomplikowana, a podstawowe jej cechy to:
- lekkie fundamenty punktowe
- konstrukcja niezależna od ściany słomianej
- możliwa półprefabrykacja
- możliwość zadecydowania czy ściana działa jako loadbearing czy nie
- modularny system stropów
Dla posiadaczy Google SketchUp (Google SketchUp to oprogramowanie umożliwiające tworzenie, modyfikowanie i udostępnianie modeli 3D. Niestety brak wersji dla Linuxa) został udostępniony model 3D
Jak widać Open Source wpycha się również w te dziedziny życia które mają mało wspólnego z komputerami, przynajmniej w teorii. Kto wie może dzięki nanoHABITAT zmieni się w przyszłości znaczenie słów dom publiczny. ;-)
19 września, 2011 at 17:57
ktoś to już wybudował? Na żywo bym zobaczył :)
2 października, 2011 at 15:38
Znalazłem po tygodniu Twój komentarz w spamie. Zacznij się logować przez fb/open id/twitter etc ;p)
3 października, 2011 at 11:05
ło w życiu :P
9 marca, 2013 at 21:38
ciekawe wiadomości
26 lutego, 2015 at 19:21
Witam,
Czy mogę wykorzystać ten projekt, aby zbudować realny dom? Próbuję zainteresować moich studentów tradycyjnymi materiałami do budowania. Proszę o kontakt od autora projektu na adres: amber7@skrzynka.pl