Kategorie | Linux, Programy, Ubuntu

  

Jazda testowa z Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat i Testdrive

Opublikowano 26 sierpnia 2010 przez Franek

Jeśli chcesz przetestować jakąś dystrybucję Linuxa, co zazwyczaj robisz? Pobierasz plik ISO, wypalasz, następnie z tak przygotowanego nośnika instalujesz system na komputerze bądź maszynie wirtualnej. Istnieje inna droga, która pozwala ominąć te czynności, jest nią aplikacja Testdrive.

Jest to program, który pozwala na automatyczne pobieranie obrazów ISO testowych wydań Ubuntu (aktualnie Maverick Meerkat alpha), następnie uruchomienie jej na maszynie wirtualnej KVM. Istnieje możliwość pobrania każdej innej dystrybucji, wystarczy podać adres pliku ISO do pobrania. Jeśli w systemie jest zainstalowany Virtualbox, to on a nie KVM zostanie użyty do wirtualizacji.

Aplikacja działa w trybie tekstowym, po jej uruchomieniu należy wybrać wersję Ubuntu do pobrania (desktop, server, alternate, dvd lub netbook), lub podać adres pliku ISO innej dystrybucji. Ogromną zaletą Testdrive jest to, że do pobierania używa rsync. Dzięki czemu jeśli ISO zostanie już raz pobranie, kolejnym razem będą pobierane tylko zmiany które nastąpiły w pliku od poprzedniego wydania. Po pobraniu obraz ISO zostanie uruchomiony w maszynie wirtualnej. I tutaj uwaga, jeśli używasz VirtualBox 3.2.x musisz go downgradeować do wersji 3.0.x lub 3.1.x ponieważ Testdrive nie jest jeszcze zgodny z najnowszą wersją.

Instalacja
W Ubuntu 10.04
sudo apt-get install testdrive
W Ubuntu 8.04, 8.10, 9.04 lub 9.10 należy dodać to repozytorium.

Zrzut ekranu i filmik

Testdrive na launchpad.net.

  

1 Comments For This Post

  1. @jakiwindows Says:

    Ajć, fatalnie z tym downgradem to wygląda… ale sam pomysł niezły!

Leave a Reply

Polityka komentarzy

     
     
Green Dog Says

MiniBlog